Invitation to Additional Association Meeting 2016 – Kutsu ylimääräiseen yhdistyskokoukseen 2016

Kutsumme kaikki yhdistyksen varsinaiset jäsenet ylimääräisen yhdistyksen kokoukseen torstaina 27.10.2016 klo 17:00 yhdistyksen toimistolle Töölön, Helsinkiin (Caloniuksenkatu 9 d 64).

Yhdistyskokouksessa käsitellään ja päätetään yhdistyksen sääntömuutoksista. Yhdistyksen toiminnan helpottamiseksi hallitus ehdottaa, että yhdistys siirtyy yhden vuosikokouksen mallista kahden vuosittaisen yhdistyskokoksen käytäntöön, jolloin keväisin käydään läpi yhdistyksen edellisvuoden toiminta, ja syksyllä valitaan aina seuraavan vuoden hallitus ja keskustellaan toimintasuunnitelmasta. Tämän sääntömuutoksen yhteydessä myös muita yhdistyksen sääntöjä on tarkistettu.

Kaikki yhdistyksen hallituksen esittämät sääntömuutokset on koottu seuraavaan dokumenttiin joka löytyy tämän linkin takaa http://okf.fi/saantomuutos.

Tutustu sääntömuutos ehdotuksiin ennen yhdistyksen kokousta. Ole aktiivinen ja kirjaa erilaiset korjausehdotuksesi, sääntöjen muotoiluun liittyvät ehdotukset ja tarkennukset suoraan tähän dokumenttiin kommenttiehdotuksena.

Jäsenistö voi osallistua kokoukseen joko tulemalla paikan päälle tai etäosallistumismahdollisuutta käyttäen. Ilmoittautuminen kokoukseen viimeistään 25.10.2016 on edellytys äänestysoikeuden saamiselle etäyhteyden yli.

Ilmoittautuminen etukäteen ei ole pakollinen paikan päällä osallistuville, mutta toivottavaa tarjoilun kannalta. Etäosallistumislinkki ja muut materiaalit päivitetään kokoussivuille: https://fi.okfn.org/about/decision-making/association-meeting-10-2016

Tapahtuma on myös Facebookissa.

Lämpimästi tervetuloa! Kokouksen jälkeen joudaan teetä ja hengaillaan.

Open Knowledge Finlandin hallituksen puolesta,

Lilli Linkola, sihteeri

0500917196
lilli.linkola@okf.fi

————

We welcome  all members of the association to Open Knowledge Finland’s additional association meeting on 27th October 2016 at 5pm to the Töölö Office, Helsinki (Caloniuksenkatu 9 d 64).

The meeting will discuss and decide on an association rules reform. The board of Open Knowledge Finland propose to switch from the rule of having one general association meeting a year to two association meetings, spring and autumn meetings. In this system the spring meeting reviews last years operations and the autumn meeting elects a board and sets a strategy for the coming year. Other rules have been reviewed too.

All proposed changes to the association rules can be reviewed here: http://okf.fi/saantomuutos (In Finnish). Please check them out before the meeting and add your own suggestions if any.

Members can sign up for the meeting via the sign up form. Please note that it is necessery to pre register if you want to e-participate and wish to vote. Sign-up by 25th Oct. Materials and e-participation link will be updated on the meeting page:

https://fi.okfn.org/about/decision-making/additional-association-meeting-2016/

Warm welcome! After the meeting there will be a cozy hangout in good company!

On behalf of Open Knowledge Finland

Lilli Linkola, secretary

0500917196
lilli.linkola@okf.fi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.